Muzyka w czasie liturgii sakramentu małżeństwa
1. Wstęp
Uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa jest dla każdego kto w jego przygotowanie jest zaangażowany, szczególnym przeżyciem. Dla dwojga narzeczonych jest to najważniejszy dzień w życiu, dzień, który już nigdy się nie powtórzy. Zrozumiałem zatem jest, że narzeczeni jak i ich rodzice chcieliby, aby wszystko podczas tej uroczystości odbyło się jak najlepiej. Jak najbardziej należy im to umożliwić, nie zapominając o przepisach dotyczących doboru pieśni podczas mszy św. który każdy czynnie grający organista na ślubach powinien znać i o których powinien poinformować Państwa Młodych.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat niestety coraz częściej dochodzi to mieszania się dwóch części uroczystości- liturgii w Kościele oraz przyjęciem w domu weselnym. Dlatego też Młoda Para musi dostosować się do pewnych ograniczeń w doborze repertuaru muzycznego, wynikającego z sacrum miejsca jakim jest kościół. To właśnie do organistów należy ciągłe i życzliwe uświadamianie narzeczonych, że w kościele nie można wykonywać muzyki która ma charakter świecki. Zatem nie można wykonywać ot tak, po prostu, świeckiej piosenki(np. fragment muzyki filmowej, czy nawet słynnej Barki). Tego typu utwory są dopuszczone do wykonania po zakończeniu mszy świętej, a więc po uroczystym błogosławieństwie.
2. Propozycje śpiewów
I. Wejście
Ze względu na to iż msza święta za nowożeńców posiada osobne antyfony na wejście i komunię, właśnie tym należy się kierować podczas doboru pieśni. Na Wejście często w kościołach możemy usłyszeć grany na organach marsz lub utwór wykonywany przez solistę. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zagranie lub zaśpiewanie solo krótko przed mszą(lub jeśli praktykowana jest procesja po Państwa Młodych to wówczas jest to odpowiedni moment na tego typu utwory) a następnie po odezwaniu się sygnaturki rozpoczynającej mszę świętą zagranie odpowiedniej pieśni na Wejście. W wyborze takowej mogą pomóc niżej zamieszczone trzy antyfony na Wejście zaczerpnięte z Mszału Rzymskiego, które są przeznaczone na uroczystość Zaślubin:
Widać zatem jak różnorodną treść niosą te trzy antyfony: prośba o Opatrzność Bożą, o łaskę, o wsparcie, jak również o błogosławieństwo Boga za dobroć i miłosierdzie.
Zatem przykładowe pieśni które odpowiadają tym antyfonom to:
Lub z nowszych pieśni:
II. Przygotowanie darów
Podczas przygotowania darów najodpowiedniejszą grupę śpiewów z któych możemy zaczerpnąć są śpiewy o miłości Boga i bliźniego:
Lub pieśni nowsze:
Można w tym miejscu wykonać również śpiewy dziękczynne za otrzymany sakrament i tematycznie związane z obrzędem przygotowania darów:
III. Komunia Święta
Na Komunię świętą Mszał Rzymski przewiduje również trzy antyfony:
Jak widać, tematyka jest różna. Można zatem wykonać tutaj już wcześniej proponowane:
Zalecane są również pieśni mówiące o tajemnicy obrzędu a więc:
IV. Uwielbienie
Po kolekcie następują krótkie życzenia od celebransa i obrzędy błogosławieństwa końcowego i rozesłania podczas których Młoda Para uklęka. Po błogosławieństwie może nastąpić cicha modlitwa przed ołtarzem Matki Bożej. W tym czasie należy wykonać stosowną pieśń lub utwór instrumentalny. Na tą chwile odpowiednimi pieśniami są: