Trudne początki

 

Miejscowość Szufnarowa od początku swego istnienia należała do parafii Niewodna. W latach dwudziestych mieszkańcy myśleli o budowie własnej świątyni, jednak starania o budowę świątyni rozpoczęto dopiero w 1955 r. Kiedy zaczęto gromadzić materiały budowlane, władze państwowe nie wyraziły zgody na budowę obiektu sakralnego, a zbudowane szopy na materiały budowlane rozebrano.
W 1969 r. Bożydar Tęczar, w którego domu odbywała się katechizacja, zaproponował sprzedaż domu wraz z gospodarstwem na cele sakralne. Organizację parafii Ordynariusz Przemyski zlecił ks. Bronisławowi Domino, wikariuszowi z Niewodnej.
Początki były bardzo trudne. Od początku kwietnia 1970 r. ks. Bronisław Domino zamieszkał w Szufnarowej. Początkowo Msze św. w dni powszednie celebrował w mieszkaniu, natomiast w niedziele i święta w kościele parafialnym w Niewodnej. 1 czerwca 1970 r. został on mianowany rektorem placówki duszpasterskiej w Szufnarowej.
Budowę kościoła rozpoczęto 27 marca 1971 r. Na budowę nie było pozwolenia. Wiązało się to z nakładanymi na ks. Proboszcza karami finansowymi: za remont plebani zasądzono 6 tys. zł, za budowę kościoła 11 tys. zł. 14 kwietnia 1971 r. podczas obchodów peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej bp Ignacy Tokarczuk poświęcił świątynię. Na warunki parafii świątynia była jednak zbyt mała, dlatego szybko zaczęto ją rozbudowywać Już w 1975 r. dobudowano dalszą część o wiele większą od poprzedniej.
To wiązało się z dalszymi rozprawami sądowymi i kolejną karą w wysokości 42 tys. zł. Oraz roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Po rozbudowie nowy kościół został poświęcony przez bp. Ignacego Tokarczuka.
Po upływie czasu zawieszenia kary ks. Bronisław rozpoczął organizację budowy plebanii.

Licznik odwiedzin:

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Aktualny czas w Polska:

Kontakt:

tel.:   17 277 51 38

e-mail: parafiaszufnarowa@gmail.com

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła

 

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Informacja dla wszystkich pragnących wesprzeć fundusz remontowo - inwestycyjny Parafii w Szufnarowej:

 

Wpłaty na rzecz Kościoła (parafii) mogą być odliczane od dochodu w zeznaniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem, że będą to wpłaty na konto bankowe (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

Wpłata powinna być opisana „Darowizna na cele kultu religijnego”, może być też podany cel bardziej szczegółowy (np. "Darowizna na cele kultu religijnego. Relikwiarz").

 

Cele kultu religijnego to m. in. budowa czy remont kościoła, zakup jego wyposażenia oraz zakup przedmiotów liturgicznych.

 

Darowiznę na te cele można odliczyć do wysokości 6% dochodu.

Jedynym warunkiem skutecznej darowizny jest wpłata na konto bankowe z zaznaczeniem „Wpłata na cele kultu religijnego”.

 

Wszystkich Darczyńców pragnących wesprzeć planowaną rozbudowę naszej Świątyni prosimy o wpłaty na poniższe konto bankowe z dopiskiem: "Remont kościoła". Wszystkim Darczyńcom składam serdeczne Bóg Zapłać. 

 

Nr rachunku naszej Parafii na który można wpłacać darowizny:

 

72 9168 1043 4200 2798 2000 0010

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Szufnarowej