Wspomnienie Abpa. Ignacego Tokarczuka

 

29 grudnia 2012 r. zmarł arcybiskup senior Ignacy Tokarczuk pierwszy metropolita przemyski. Media podały w informacji: „odszedł wielki patriota i przykładny kapłan, żył Bogiem i prawdą”. Był to niezwykły, niezłomny człowiek, któremu przypadło powadzić diecezję przemyską w trudnym okresie dziejów. Nazywano Go Biskupem Budowniczym, bo dzięki Jego niezłomnej postawie wybudowano ponad 400 kościołów.  Większość z nich …nielegalne, bo nie było zgody ówczesnych władz na ich budowę. Za Jego działalność PRL-owskie władze usiłowały Go upokorzyć i oczernić w oczach wiernych. Zakładano podsłuchy w budynkach kurii, oskarżano o współpracę z hitlerowcami i UPA.

Arcybiskup Tokarczuk ma także swój udział w historii naszego kościoła. To On powierzył młodemu ks. Bronisławowi Domino, wikariuszowi parafii Niewodna misję tworzenia kościoła w Szufnarowej. W czasie tworzenia się parafii niejednokrotnie przyjeżdżał „po cywilnemu” i na piechotę wychodził pod górę do „stodółki”, w której odprawiane były nabożeństwa. Jak wspomina p. Zofia Wójcik, żona Mieczysława – sąsiadka kościoła:

 „ks biskup kilkakrotnie przyjeżdżał w zimie i będąc w „stodole – kościele” klęczał na pustaku i długo się modlił”. Na ścianie stodoły zawieszony był już obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, który biskup ofiarował ks. Domino w 1975 r. Ksiądz Bronisław  przywiózł obraz w plecaku jadąc  z Przemyśla pociągiem i autobusami.

W grudniową sobotę 2011 r. ks. Jan Ziemiński zorganizował spotkanie  z arcybiskupem Ignacym Tokarczukiem w Przemyślu. W spotkaniu oprócz ks. proboszcza brali udział: przewodniczący Rady Parafialnej Andrzej Winiarski i Zenon Petka – członek Rady.

Spotkanie zorganizowane było w celu uzyskania informacji dotyczących historii budowy kościoła i obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, znajdującego się w głównym ołtarzu.

Wspominając abp. Tokarczuk powiedział:

„Tak, pamiętam, dwaj bracia, obaj się trzymali, obaj chodzili razem, budowali kościoły: na Ojcowiźnie – Antoni, a w Szufnarowej - Bronisław. Wtedy władze karały za budowę kościołów. Bronisławowi podarowałem obraz Matki Bożej Ostrobramskiej do kościoła.

Kiedy w roku 1965 po Ingresie zgodziłem się zostać biskupem prosiłem Boga o światło - co robić w tak trudnych czasach dla Kościoła, gdyż nie wolno było w tedy nawet mianować wikarego. Przekazywałem informację księżom, by nie zaczynali budowy kościoła od podstaw tylko odprawiali msze św. przy kapliczkach, w starych, niezamieszkałych domach. Gdy ludzie zaczęli gromadzić się w kapliczkach brakowało miejsca, zaczynano ich rozbudowę. Ludzie nabierali odwagi. Rozbudowywano stare domy, stare szkoły i przekształcano je na kościoły.

Kiedy przyjechaliśmy do Szufnarowej w czasie budowy kościoła pytaliśmy przygodnie spotkaną kobietę o miejsce budowy nowej świątyni. Nie byłem ubrany w strój biskupa, kobieta zaprzeczyła mówiąc, „w Szufnarowej nie ma kościoła”. Podobnie pytany mężczyzna powiedział, że w Szufnarowej nie buduje się żadnego kościoła. Dopiero zapytane dziecko wskazało drogę na górkę do nowego kościoła. W tamtych czasach ludzie byli bardzo zastraszani, narażani na szykany UB, przyjeżdżało wojsko, milicja, robiono zdjęcia ludziom modlącym się, wzywano na milicję na przesłuchania, straszono strzelaniem do ludzi gromadzących się w nowych kościołach”.

Módlmy się za wstawiennictwem Ojca Świętego bł. Jana Pawła II o pokój duszy Abpa Ignacego Tokarczuka.

 

 

Teskt pochodzi od p. Zenona Petka

Licznik odwiedzin:

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Aktualny czas w Polska:

Kontakt:

tel.:   17 277 51 38

e-mail: parafiaszufnarowa@gmail.com

 

Modlitwa do św. Michała Archanioła

 

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Informacja dla wszystkich pragnących wesprzeć fundusz remontowo - inwestycyjny Parafii w Szufnarowej:

 

Wpłaty na rzecz Kościoła (parafii) mogą być odliczane od dochodu w zeznaniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem, że będą to wpłaty na konto bankowe (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

Wpłata powinna być opisana „Darowizna na cele kultu religijnego”, może być też podany cel bardziej szczegółowy (np. "Darowizna na cele kultu religijnego. Relikwiarz").

 

Cele kultu religijnego to m. in. budowa czy remont kościoła, zakup jego wyposażenia oraz zakup przedmiotów liturgicznych.

 

Darowiznę na te cele można odliczyć do wysokości 6% dochodu.

Jedynym warunkiem skutecznej darowizny jest wpłata na konto bankowe z zaznaczeniem „Wpłata na cele kultu religijnego”.

 

Wszystkich Darczyńców pragnących wesprzeć planowaną rozbudowę naszej Świątyni prosimy o wpłaty na poniższe konto bankowe z dopiskiem: "Remont kościoła". Wszystkim Darczyńcom składam serdeczne Bóg Zapłać. 

 

Nr rachunku naszej Parafii na który można wpłacać darowizny:

 

72 9168 1043 4200 2798 2000 0010

 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Szufnarowej